Для забезпечення роботи сучасних опалювальних котлів потрібні високоякісні димарі, які дають змогу уникнути багатьох проблем: руйнування цегляної кладки, появі масних плям на стінах і стелі та проникненню в опалювальне приміщення чадного газу.
Найкраще ці проблеми вирішують димарі з нержавіючої сталі. Конструкція цих димарів призначена не тільки для відведення продуктів згоряння від опалювальних приладів, а й збору та відведення в каналізацію агресивного кислотного конденсату.
Димарі з нержавіючої сталі
Такі димарі бувають одношаровими й двошаровими (утепленими).
Одношарові використовують тільки для прокладання димаря усередині приміщення. Двошарові утеплені нержавіючі димарі складаються із двох шарів сталі, між якими укладають утеплювач (так званий «сендвіч»). Вони застосовуються, як усередині приміщення, так і ззовні. Дана конструкція дає змогу значно зменшити кількість конденсату, що утвориться. Внутрішня труба димаря, виготовлена із якісної кислотостійкої нержавіючої сталі - перший шар - приймає на себе продукти згоряння та інші явища агресивних середовищ. Утеплювач, як правило, пресований мінераловатний ізоляційний матеріал на основі базальтових порід, для яких характерні низька теплопровідність й добрі теплоізолюванні властивості, що зводять до мінімуму утворення агресивного конденсату. Утеплювач підтримує постійну температуру труби димаря. З огляду на те, що в сучасних опалювальних котлах в основному переважає тимчасовий режим роботи (часте включення на невеликі проміжки часу), така конструкція димаря зі нержавіючої сталі стає універсальною. Двошарові димарі істотно поліпшують роботу опалювальних пристроїв, підвищують термін роботи усієї опалювальної системи, сприяючи економній експлуатації опалювальних котлів. При виборі димаря необхідно враховувати потужність котла, температуру виходу продуктів згоряння та багато інших факторів, які впливають на тягу, пожежну безпеку, дієвість і надійність димарів.
Вибір димаря
При виборі димаря необхідно враховувати потужність котла, температуру виходу продуктів згоряння та багато інших факторів, які впливають на тягу, безпеку, дієвість і надійність димарів.
При будівництві димарів існує кілька правил, дотримання яких забезпечить безпроблемну й безпечну експлуатацію опалювальних котлів зокрема та усієї системи загалом.
При виборі й будівництві димарів правильними рішеннями можуть бути тільки два варіанти:
будівництво димаря із внутрішнім облицюванням шамотною або іншою спеціальною вогнетривкою цеглою, при цьому його конструктивні розміри стін і перегородок між сусідніми шахтами визначаються діючими ДБНами і СніПами (тільки для опалювальних приладів, які працюють на твердому паливі: печі, каміни і т.п.);
застосування димарів із спеціальної нержавіючої сталі, певної марки для усіх видів опалювальних приладів.
Січення димаря вибирають залежно від потужності котла. При будівництві димаря необхідно проектувати й закладати нижнє опущення від входу котла не менше 300 мм, де встановлюється люк для прочищення та краплезбірник для конденсату. Не забувайте – димар при установленні газового устаткування підлягає перевірці й здачі в експлуатацію у відповідній структурі з оформленням акту приймання робіт. Димарі також варто чистити з певною періодичністю, обумовленою в основному типом застосовуваного палива. При цьому досить двічі на рік, на початку й кінці опалювального сезону, перевіряти тягу, герметичність швів, у міру потреби очищати внутрішні поверхні від сажі і коптяви, опалого листя та інших сторонніх речей. Особливу увагу приділяють огляду з’єднання димаря з джерелом опалення.
Для димаря найважливішим показником є тяга, що залежить від різниці температур газів, що відходять, і зовнішнього середовища, а також від співвідношення висоти й поперечного переріза димарної труби. Тому димар повинен містити якнайменше похилих ділянок, а внутрішня поверхня труби повинна бути гладкою й герметичною.
На стінках труби через різницю температур продуктів згоряння й стінок димаря утвориться конденсат. Ця речовина дуже шкідлива для цегляних, металевих, оцинкованих, алюмінієвих димарів.
Ваші поради при виборі димаря.
Коли встановлюєте димар, потрібно вибирати для кожного опалювального обладнання відповідну марку неіржавіючої сталі та товщину. Необхідно при установці димарів зважати не лише на термостійкі та кислотостійкі характеристики виробів, а й особливу увагу приділяти металу, з якого вони зроблені.
В Україні деякі виробники продають димарі, виготовлені із низькоякісних нержавіючих сталей, а видають їх за кислото- та жаростійку сталь 316Ti або 316L.
Також потрібно дивитись на зварювальний шов димарної труби – повинно бути суцільне зварювання. У кустарних майстрів можна побачити точкове зварювання. Такий метод має право на існування, але випадків, у яких його можна застосувати, не так багато. Це можливо лише тоді, коли димар встановлюється у цегляній шахті та використовується опалювальне обладнання атмосферного типу. Варто лише встановити котел з турбонаддувом, як продукти згорання примусово виштовхуватимуться у житлове приміщення через негерметичні стики димаря, які виникають при точковому зварюванні. Особливо неприємний ефект спостерігатиметься у димарях для твердопаливного обладнання. При високих температурах лінійне розширення неіржавіючої сталі збільшується, при цьому стики, з'єднані точковим зварюванням, стають ще більш негерметичними. Весь дим піде у вашу кімнату.
Без каміна в будинку немає яскравого колориту дизайнерського інтер'єру. Господар може спостерігати за живим вогнем всю зиму, збирати веселу компанію біля каміна і не боятися учадіти, якщо у нього димар з неіржавіючої сталі потрібної товщини.
Якому віддати перевагу?
Використання неіржавіючих димарів вже стало звичною справою для будівельників. Вони зарекомендували себе з найкращого боку, успішно витримали випробування часом. Але неіржавіючі сталі бувають різними. Існує більше 200 різних марок. Та для виготовлення димарів підходять далеко не всі. Проілюструємо деякі з марок нержавіючих сталей, які застосовують у галузі виробництва димарів України:
Для рідкопаливного і газового опалювального обладнання застосовуються димарі з неіржавіючих сталей:
202 колір: білий металік, рівний,
321 колір: сірий металік з ледве помітними темними сірими прожилками (окисел Титану).
Для димарів для твердопаливного опалювального обладнання (каміни, печі, топкі і т.п.) використовують неіржавіючі сталі:
409, 321, 316Ti - колір: сірий металік з ледве помітними темними сірими прожилками (окисел Титану).
На що звертати увагу?
Довговічність та температурна стійкість димаря важлива у роботі. Та треба ще на стадії проектування будинку порадитись з фахівцем, де і як краще розмістити димар чи як підготувати для нього необхідне місце. Вартість вирішення багатьох проблем, що виникли внаслідок неправильного вибору, встановлення чи експлуатації димаря, обчислюється чотиризначними числами.
А от комфортне місцепроведення часу із сім’єю або із друзями у теплий кімнаті із якісним димарем не лише додасть Вам хорошого настрою, а й створить атмосферу домашнього затишку на довгі роки.