Останнім часом в Україні розвивається така галузь будівництва, як виробництво димарів з неіржавіючої сталі. Ще 23 роки потому ніхто і згадки не мав про неіржавіючі димарі. Але з появою в Україні іноземного опалювального обладнання їх застосування стало неминучим.
З появою в Україні іноземного опалювального обладнання “совкові” димарі не витримували умов експлуатації (тріскалися, намокали, руйнувалися цегляні шахти, розшаровувалися азбоцементні труби, іржавіли і прогорали оцинковані). Треба зазначити, що іноземне опалювальне обладнання (а в останні роки і деяке вітчизняне) працює в автоматичному режимі з високим ККД та з невисокими температурами продуктів згорання. Це призводить до виникнення у димарях агресивного середовища з великою кількістю конденсату. Коли неефективність “совкових” димарів стала очевидна, усі, хто хоч трішки знав про виробництво димарів з неіржавіючої сталі, почали їх виготовляти, вносячи до конструкцій низку раціональних поліпшень.
Перші, наприклад, збільшили товщину теплоізоляції. Зросли витрати теплоізоляції та металу для зовнішніх труб, що призвело до невиправданого подорожчання. Річ у тому, що ізоляція в подвійних трубах використовується для захисту внутрішньої труби від зовнішніх температур повітря. Товщина 25-35 мм достатня для нормальної роботи внутрішньої труби для відведення продуктів згорання. Вона швидко нагрівається і так само швидко стигне та не дає конденсату утворюватися у великій кількості. Швидше за все причиною збільшення товщини ізоляції було бажання знизити нагрівання зовнішньої труби (кожуха). Але для цього є методи більш ефективні. Наприклад, у місцях, де нагрів зовнішньої труби не бажаний, встановлюють гільзи з додатковим шаром теплоізоляції.
Другі, вирішили здешевити свою продукцію, замінивши суцільне зварювання точковим. Такий метод має право на існування, але випадків, у яких його можна застосувати, не так багато. Це можливо лише тоді, коли димар встановлюється у цегляній шахті та використовується опалювальне обладнання атмосферного типу. Варто лише встановити котел з турбонаддувом, як продукти згорання примусово виштовхуватимуться у житлове приміщення через негерметичні стики димаря, які виникають при точковому зварюванні. Особливо неприємний ефект спостерігатиметься в димарях для твердопаливного обладнання. При високих температурах лінійне розширення неіржавіючої сталі збільшується, при цьому стики, з'єднані точковим зварюванням, стають ще більш негерметичними.
Треті почали використовувати металеві кільця для центрування внутрішньої труби по відношенню до зовнішньої. Але водночас вони виконують функцію теплопровідника, внаслідок чого, зовнішня труба додатково нагрівається, а внутрішня нагрівається повільніше. Відбувається утворення конденсату та потемніння в місцях встановлення кілець. Монтаж полегшується, а ціна виробу підвищується. Дану проблему можна вирішити інакше - спеціально обробити край труби. Це не призведе до подорожчання та полегшить зборку.
Інші продають димарі, виготовлені із низькоякісних неіржавіючих сталей, а видають їх за кислото- та жаростійку сталь 316 або 310. Замовникам необхідно завжди бути уважнішими при замовлені димарів.
Що хотілося б відзначити у галузі виробництва димарів за останні роки.
По-перше, значно підвищилася якість виробів українських виробників, зменшилися терміни виконання замовлень. З'явилися такі поняття, як доставка, встановлення і навіть гарантія. Останній чинник чомусь несправедливо занижується (від 1 року до 10 років). “Неіржавійка” може працювати вічно, за умов правильного користування. Тільки ось не всі фірми-виробники здатні дати вічну гарантію (бракує досвіду і стажу).
По-друге, виробники димарів намагаються аналізувати й удосконалювати конструкції димарів, роблячи їх надійнішими.
По-третє, ціна на українські димарі з неіржавіючої сталі постійно знижується, роблячи їх доступнішими для споживача.
В-четвертих, ринок виробників розширився, що неминуче призведе до поліпшення обслуговування.
Та яким би не був у майбутньому розвиток українського виробництва димарів, хотілося б, щоб воно було вітчизняним, а головне, щоб замовники були завжди задоволені:
-високопрофесійним рівнем обслуговування;
-низькими цінами і високою якістю виробів;
-короткими термінами виконання замовлень;
-надійними гарантійними зобов'язаннями.
димар, комин, дымоход, дымоходы